Ebru Tokgöz


Uzman Klinik Psikolog

İzmir Anadolu Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimine İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünde devam etmiş, lisans eğitimi boyunca başarı bursları almıştır. Lisans eğitimini “Lezbiyen ve Gey Bireylerde İçselleştirilmiş Homofobi: Benlik Saygısı ve Yalnızlık Düzeyi İncelenmesi” bitirme projesiyle tamamlamış ve üstün onur derecesiyle mezun olmuştur. Lisans eğitiminin hemen ardından Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına kabul edilmiştir. Lisansüstü eğitimini “Yetişkinlerde Travma Sonrası Stres Belirtileri ile Travma Sonrası Büyüme Arasındaki İlişkide Öz-Şefkatin Düzenleyici Rolü” konulu teziyle tamamlamış, Uzman Klinik Psikolog unvanını almaya hak kazanmıştır.

Eğitim hayatı boyunca, Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayakta Tedavi Merkezi (Dan-Te), Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, İ. Ü. Çapa Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler Psikoloji Laboratuvarı (Prof. Dr. Öget Öktem TANÖR’ün gözetiminde), Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Adalet Sarayı Çocuk ve Aile Mahkemeleri, İ. Ü. Çapa Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler, Neş’e Erberk Joyfull House Anaokulu, Tohum Otizm Vakfı gibi birçok özel ve devlet kurumlarında stajyer psikolog olarakl görev almıştır. Bunlara ek olarak Kadıköy Belediyesi’nde “Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı”na katılarak faaliyetlerde bulunmuştur. Maltepe Üniversitesi’nin düzenlediği International Student Congress’nde “Attachment Based Peer Support: A Case Study” başlıklı çalışmalarını sunmuştur.

Lisansüstü eğitimi boyunca bilişsel davranışçı terapi ve psikodinamik terapiler üzerine kapsamlı bir kuramsal eğitim aşamasından sonra Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama Merkezi (SOYAÇ) ile birlikte yürütülen “Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte” adlı sosyal sorumluluk projesinde risk altındaki 15-19 yaş arası bireylerle görüşme yapmış ve süpervizyonunu tamamlamıştır. Ayrıca süpervizyon kapsamında yetişkinlerle psikoterapi yaparak bilişsel davranışçı terapi ve bağlanma odaklı psikodinamik terapi süpervizyonunu Yrd. Doç. Dr. İpek Güzide PUR KARABULUT’tan almıştır. Çift terapisi alanında ise Prof. Dr. Hürol FIŞILOĞLU’ndan Çift-Evlilik Terapileri üzerine eğitim almıştır. Eğitim hayatı süresince pek çok kongre ve sempozyuma katılmış olup, lisansüstü kapsamında “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini Yrd. Doç. Dr. Kuntay ARCAN ve Yrd. Doç. Dr. Başak BAHTİYAR’dan, “Psikanalitik Yönelimli Psikopatoloji” ve “Çocuğun Psikoseksüel Gelişimi” eğitimlerini Yrd. Doç. Dr. Neslihan ZABCI’dan almıştır.  “Çocuk Suçluluğu” ve “Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi” eğitimlerini ise Prof. Dr. Haluk YAVUZER’den almıştır. Türk Psikologlar Derneği bünyesinde düzenlenen Nöropsikolojik Değerlendirme Testleri eğitimini Şükriye AKÇA KALEM’den almıştır. Prof. Dr. Tevfika TUNABOYLU İKİZ tarafından verilen  “Rorschach ve Projektif Testler Eğitimi”ne katılım sağlamıştır. Doç. Dr. Durmuş ÜMMET’ten “Personita Terapötik Kartlar” eğitimini almıştır. Ayrıca Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde Prof. Dr. Emre KONUK’tan EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) psikoterapi eğitimini almış ve EMDR terapisti olmuştur.

Bireysel psikoterapide EMDR, duygu odaklı bilişsel davranışçı terapi, bağlanma odaklı psikodinamik terapi ile bilinçli farkındalık (mindfulness) yöntemlerini uygulamaktadır. Aynı zamanda psikanalitik kişilik gelişimi ve psikopatolojisi kuramlarını temel kabul ederek çalışmaktadır. Yetişkinlerle bireysel psikoterapi, aile-çift terapisi ve 15-19 yaş arası ergen ve ebeveyn danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda 2016 yılından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda uzman klinik psikolog olarak çalışmalarına devam etmekte (savaş, göç, kayıp, şiddet, istismar gibi nedenlerle travmaya maruz kalan çocuklarla psikoterapi çalışmaları, yetişkinlerle bireysel psikoterapi ve aile-çift terapisi) ve “Aile Eğitim Programı” kapsamında çeşitli kurum/kuruluşlarda eğitim ve seminerler vermektedir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde “Sosyal Hizmet Merkezlerinde Psikolog Olmak” konulu seminer vermiştir. Maltepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerine “Ergenlik Sürecinde Psikososyal Gelişim ve Arkadaş Seçimi” ve Psikoloji Bölümü öğrencilerine ise Etik Dersi kapsamında “Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği” konularında eğitim vermiştir. Uluslararası Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği kapsamında “COVID-19 Sürecinde Sağlık Çalışanlarının (UMKE-DER) Çocuklarıyla İletişimi ve Başetme Mekanizmaları” konulu seminer vermiştir. Ek olarak Ataşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde ebeveynlere yönelik “Çocuklarda Davranış Problemleri” konulu semineri düzenlemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği çerçevesinde “Çocuk ve Ergeni Tanıma ve Müdahale Teknikleri Eğitimi” projesinde eğitmen olarak görev almıştır. Bunların yanı sıra AFAD Acil Müdahale Ekibinde herhangi bir afet veya kriz durumlarında psikososyal destek sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği’nde mağdur çocukları veya işlenen suça dolaylı olarak tanık olan diğer mağdur çocukları kamera karşısında dinleyerek, ifade tutanağı düzenlemektedir.  Eş zamanlı olarak üniversite öğrencilerine ve ilgili meslek dallarında çalışanlara yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerde akademik eğitimler vermektedir.

Türk Psikologlar Derneği üyesidir ve TPD etik yönetmeliğine bağlıdır.

 

Hizmetler
  • Yetişkinlerde Bireysel Danışmanlık
  • Ergen Bireysel Psikoterapi
  • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)
  • EMDR Terapisi
  • Aile ve Çift Terapisi
  • Ebeveyn Rehberliği ve Danışmanlığı
  • Eğitim Danışmanlığı
  • Online Terapi
    Bize Whatsapp'tan Ulaş